2011. 12. 08.

Revit szerkezet-generátor

Egy újabb csoda az Autodesk boszorkánykonyhájából. Szerkezet generálás tömegvázlatból oszlopokkal, gerendákkal analitikai modellel együtt.
Mese helyett a hivatalos bemutató:



Válaszd ki a szerkezetet gyorsan a finomítást végezd a hagyományos módon. Nálunk sajnos nem elérhető az beépített online végeselem számító, de használhatod az Autodesk Robot Structural Analysis vagy az Axis VM szoftveredet.

Mindenki számára kipróbálható 2012. április 1-ig.

2011. 12. 01.

Látványtervi modell és háttér szétválasztás

Gyakori igény, hogy a látványterveken a modell és a háttér elkülönüljön egymástól a későbbi képszerkesztés megkönnyítésére. Több helyes megoldás létezik a problémára.
A leggyakoribb kimentési formátum a PNG, ami helyett a TIF-et javaslom, mert ilyenkor nem csak a kép, de egy csak a hátteret tartalmazó Alpha-csatorna is belekerül a fájlba.
A lépések Photoshop vagy egyéb képszerkesztő szoftverben:
  1. Látványkép exportálása Revit-ből TIF formátumba
  2. Megnyitás képszerkesztőben
  3. Alpha-csatorna elkülönítése a fóliakezelőben
  4. Minden fehér kiválasztása tetszőleges módon (Magic Wand Tool / Select - Color Range...)
  5. Fóliák visszakapcsolása
  6. Kijelölés megfordítása
  7. Alpha-csatorna konvertálása valódi fóliává
  8. Kivágás
  9. Új fólia
  10. Beillesztés
  11. Kész
Szerintem ez a módszer egyszerűbb és gyorsabb, mint külön menteni a modellt háttér nélkül, majd csak a hátteret és összeengedni őket a képszerkesztő szoftverben.

2011. 09. 07.

Nézet áthelyezés tervlapról-tervlapra

Ha észreveszed, hogy egy nézetet nem megfelelő tervlapra helyeztél el az első amit tehetsz, hogy törlöd a lapról. Ezt a műveletet biztosan elkövetted már korábban.

Azt tudtad, hogy át is vontathatod egy másik lapra?
Nem kell mást tenned, csak a projekt áttekintőben a kívánt lap fölé húzni a nézetet. Az egérgomb felengedése után a rajzterület át is vált és egy kattintással leteheted a nézetet a kívánt helyre. Vagy igazíthatod a többi laphoz hasonlatosra.

Nagyobb projekteknél megeshet, hogy az Áttekintőben nem fér el a két tervlap a képernyőn. Ekkor se ijedj meg, ha a nézetet vontatva a lista felső vagy alsó részéhez közelítesz az a megfelelő irányba csúszik és előbb-utóbb megtalálod a kívánt lapot. 

2011. 09. 01.

Végeselem-számítás Revit Structure alatt

A kiegészítéseket használva alapvető számításokat, közelítéseket külön szoftver nélkül is lehetett elemezni Revit Structure szoftveren belül. Az Autodesk Labs oldalról elérhető egy kiegészítés, amely a saját gép helyett szerverfelhőben végzi a komplex számítást.
Revit Structure 2012 eszközei az ingyenes Extensions telepítése után
Lehet, hogy a technológia beérése jelenti a Robot Structural Analysis szoftver halálát? Sajnos nálunk nem próbálható ki a Revit Storm, de kézenfekvő a felhő technológia felbukkanása ezen a roppant számításigényes területen is.





A kipróbálhatósági időszak zárása mindenképpen érdekes: 2012. április 15. Ez önmagában semmit sem mond, csak annak aki visszaemlékszik a Revit-ek évek óta rögzített április 16-i megjelenési dátumára...


2011. 08. 26.

Családelemek letöltése

Mára csak egy jól használható családelem-gyűjteménnyel tudok szolgálni arra az esetre, ha az Autodesk Seek-en nem lelnél kedvedrevalót.
Nem kérnek regisztrációt, kedvedre szemezgethetsz:




Cikkekbeni ideiglenes meddőségem okát hamarosan feltárom...

2011. 08. 05.

Project Neon működés közben

Kiadtak egy frissítést, így már a kiegészítő 2.1 verziója is próbálgatható. A júniusi csak prózai bejegyzés képekben:




Főleg a panorámaképre érdemes figyelni (2:10-től)!
A kipróbálható időszak után gyanítható, hogy a kiegészítést beépítik a Revit platform szoftvereibe, ahogy ezt az energetikai elemzéssel is tették...

2011. 07. 19.

Nézetnév több sorba

Ha a jobb átláthatóság érdekében nagyon hosszú nevű nézeteid keletkeztek, kicsit bántó lehet, hogy nem tudsz bele sortörést tenni. A megoldás, mint szokott most is egyszerű.
A nézet tulajdonságai között nem csak a Nézet neve, de egy "felülíró" paraméter (Tervlapon megjelenő cím) is található.
Itt bármikor használhatod a táblázatkezelőkben megszokott CTRL + Enter billentyűkombinációt sortörés beszúrásához.
Persze ez nem csak hosszú nevek tagolására alkalmas, a fenti képen az Északi homlokzatot is megtörtem. Sajnos így a nézet átnevezésekor nem történik a tervlapon semmi, de ez egy érthető és megérthető jelenség.

2011. 07. 08.

Ingyen Max még egy hétig!

Már csak egy hétig (2011.07.15.) 2011.07.29-ig meghosszabbítva lehet bármilyen Revit-ed Autodesk Building Design Suite Premium-ra cserélni ingyen. Persze csak ha van élő szoftverkövetésed.

A későbbiekben sem kell nagy árkülönbségre számítanod. Olyan, mintha 12 éves részletfizetésre vennél egy 3ds Max Design szoftvert.

2011. 06. 21.

Revit 2012 kiegészítések

Megjelentek a szokásos kiegészítek, amiknek szokás szerint a Structure tulajdonosok örülhetnek a leginkább.
Az elérés a szokásos, lépj be a Subscription Centerbe!

A csomag tartalma építészeknek:
épületgépészeknek:
szerkezettervezőknek:

2011. 06. 18.

Project Neon

A szoftver-világ egyre inkább a Cloud (felhő) technológiák felé tolódik, az Autodesk már korábban bemutatta a Neon nevű kísérleti szolgáltatását. Most azonban már nem csak DWG rajzokra működik, bejelentették a Revit projektek támogatását. Sajnos már csak 2011 szeptember 27-ig használható ingyenesen.

Mit csinál?
Látványterveket. Nem kell mást tenned, csak a saját gépeden beállítani a jelenetet/kamerát és a Render/Látvány gomb helyett töltsd fel. Ücsörgés és várakozás helyett dolgozz tovább, a szerveren pedig 8×4 processzormag átszámolja a képedet, elkészültekor e-mailt küld.

Mi kell hozzá?
Egy Autodesk-es regisztráció (akár a Szoftverkövetési Központos is jó).

A szolgáltatás: http://neon.labs.autodesk.com/
A leírás: http://labs.autodesk.com/technologies/neon/

2011. 06. 13.

Hálózati telepítőforrás szerkesztés

Az Autodesk kiadott egy hivatalos eszközt mind a három Revit hálózati telepítő-forrásának szerkesztéséhez. Arra jó, hogy alapértelmezetté teheted a szervereden gyűjtött tartalom (Content) könyvtárakat, testreszabott projekt-sablonodat.
Bővítményeket is hozzárendelhetsz a telepítéshez, amikhez korábban kézzel kellett szerkeszteni a Revit.ini fájlt és manuálisan hozzáadni a szükséges DLL fájlokat.
Revit 2012 előtelepítés szerkesztő (zip - 35Kb)
Leírás (angol) (htm - 101Kb)

2011. 06. 07.

Design Review automatikus frissítés

Ha zavar, hogy minden indítás után frissítéssel zaklat a DWF nézegető programod, egyszerűen kapcsold ki. Ez azoknak a rendszergazdáknak ajánlott, akik szeretnék kézben tartani a frissítéseket.
  1. nyiss egy Registry szerkesztőt (Futtatás > regedit)
  2. keresd meg az alábbi kulcsot: HKEY_CURRENT_USER\Software\AppDataLow\Software\Autodesk\Design Review\Settings\AutoUpdate\DoNotShowAgain
  3. az értékét állítsd át 0-ról 1-re.
Ennyi az egész.

2011. 05. 30.

2012 tartalom telepítés

A napokban egyik ügyfélnél ért a meglepetés, hogy a 2012-es szoftverek telepítésekor a tartalom nem akar a helyére kerülni.
Több cikket olvastam át, a megoldás nagyon egyszerű...
Időt kell neki adni!
A tartalom (Content) nem része a telepítő forrásnak. Ráadásul eltűnt a korábban megszokott folyamat-jelző ablak. Egyszerűen hagyd egy kicsit (lassú internet kapcsolat esetén akár 3/4 óra) a gépedet dolgozni, mielőtt megnyomot a Befejez/Finish gombot.
Ha már telepítettél, a Vezérlőpult/Programok eltávolítása ablakban válaszd a Szolgáltatások hozzáadása vagy eltávolsítása / Add/remove features opciót és válaszd ki a telepíteni kívánt könyvtárakat. Várj és kész...

2011. 05. 10.

Időjárás szerver hiba

Az utóbbi időben kicsit terméketlen voltam, ennek oka, hogy bújom az újdonságokat, de még nem értek meg bennem az írásra.

Egy apróbb hiba azonban felütötte a fejét: “Input string was not in a correct format”
Frissen telepített 2012-es verzióban akkor találkozol vele, ha időjárási adatokat próbálsz lekérni az új energetikai funkciókhoz. Javítás előtt győződj meg róla, hogy a verziószámod: 20110309_2315

Hivatalos megoldás az Autodesktől érhető el:
Javítás (zip - 11Kb)
Útmutató (htm - 75Kb) 

2011. 05. 02.

Revit Server mezei gépből

Elsőre engem is megriasztott, hogy a Revit Server rendszerkövetelményei között szerepel, a Windows Server 2008 operációs rendszer. Alap esetben nem is hajlandó máshova települni. Természetesen ez is egyszerűen kijátszható és sokkal szélesebb tábor használhatja a projektszinkronizálás eszközét.
Nem ajánlom, hogy saját munkaállomásodra tedd a helyi szervert. Érdemes egy gépet erre kijelölnöd és egy új Windows 7 x64-et telepítened. Ami a működéshez kell és a Windows Update sem teszi fel minden esetben: IIS v.7; .NET 3.5 SP1. Ezek meglétét könnyen ellenőrizheted a Vezérlőpult / Programok / Windows szolgáltatások ki- és bekapcsolása ablakban. Az IP címedet feltétlenül állítsd fix-re.

A trükk igen egyszerű: Keresd meg az alább kiemelt sort az alapesetben C:\Autodesk\ könyvtárba kicsomagolódott telepítőd Setup.ini fájljában és tegyél az elejére egy macskakörmöt ( ; ). Ezzel az operációs rendszer ellenőrzést kikapcsolod.
#==================== REVIT Server
[REVITSERVER]
BLOCKING_PRODUCTS={F81DBC25-D591-4001-B4DE-1BFD32FE6BC1}
PLATFORM=x64
PRODUCT_NAME=Revit Server
PRODUCT_MESSAGE=RevitSetupRes.dll;503
PREREQUISITE=RevitServerOsVerCheck;DOTNET35SP1
PRODUCT_GROUP=
EULA_PATH=eula
LOG=%tmp%\NLM Install.log
EXE_PATH=%platform%\Tools\RevitServer\RevitServer.msi
UI_SEQUENCE=RevitServerAddressPanel;RevitServerProjectPanel
INSTALL_TYPE=4
IGNORE_FAILURE=NO
Aztán mehet is a telepítés!
Az eredmény pedig:
Ha egy másik irodával, emberrel hosszútávú együttműködést terveztek, állítsatok be egy VPN kapcsolatot a hálózataitok között és használjátok egészséggel!

2011. 04. 27.

3D nézet zárolás és feliratozás

Vége a napoknak amikor véletlenül eltekergeted a tervlapokra helyezett 3D nézeteidet az utolsó pillanatban.
A fenti képen nem látható (Lock View) lezáráson kívül elmenthetsz (Save...) egy vizsgálódási irányt is, ahova bármikor visszatérhetsz (Restore...), vagy újra feloldhatod (Unlock...) a nézetet.

A lezárt nézetekben az a pláne, hogy tetszőlegesen feliratozhatod, kótázhatod a nézetben látható elemeket.
A beállított kényszerek és méret felülírások természetesen, a megszokott módon, a teljes modellre kihatnak.

A mintaképről később...

2011. 04. 19.

Mi az a Showcase?

És főleg hogy jön ez ide?
A válasz egyszerű benne van minden Design Suite-ban.

Írogathatnék hosszan a gépészektől megörökölt szoftver funkcióiról, de inkább megmutatom a hivatalos Autodesk videót.






Mire jó
Mutasd meg a házadat környezettel együtt, szín és anyagváltozatokkal a megrendelődnek kényszerű render-megvárós kávészünetek nélkül.
    Amivel együtt működik
    • Revit Architecture, Structure, MEP (*.rvt)
    • AutoCAD, Architecture, MEP (*.dwg)
    • 3ds Max, Design (*.fbx)
    • Inventor... és még sok más

      2011. 04. 14.

      Revit 2012 nézegető

      Telepítés után biztos feltűnt, hogy a "rendes" Revit ikonod alatt ott egy "új program" is a Start menüben, ez pedig a Revit XXX Viewer 2012.
      Ha így indítod a szoftvert nem kapsz mást, mint az eddig is elérhető Demo licensz módot. A dolog lényege, hogy ingyenesen nézegethetsz bárki által készített Revit modelleket, elérsz minden adatot, nem kell ebbe-abba exportált rajzokon és modelleken eligazodni.
      A hivatalos leírás szerint:
      Vagyis:
      Nézegető módban a Revit minden funkciója elérhető, kivéve az alábbiak: Mentés, vagy Mentés másként..., módosított modellek exportálása vagy publikálása minden olyan formátumba, ahol továbbszerkeszthetők, nyomtatás bármilyen módosítás után.
      Élj vele!

      2011. 04. 11.

      2012 nem a világ vége

      Ma jelenik meg az új verzió, hamarosan kezedbe kaphatod! A alábbi funkciókért érdemes frissíteni:

      Kivitelezés modellezés
      A szerkezeti elemeket tetszőlegesen feloszthatod, összekötegelheted, hogy jobban érzékeltethesd a neki szánt kivitelezés-módot. Ezeket a kötegeket és darabokat könnyen dokumentálhatod automatizált eszközök segítségével.
      Pontfelhő
      Lézerszkenner fájlok közvetlen beolvasása gyorsítja az áttervezési, felújítási munkákat.
      Energetikai elemző
      A tervezés korai fázisában is használható elemző megkönnyíti a döntéshozatalt. Figyelembe vehető a teljes életciklus és a tervváltozatok is. Az eredményeket közérthető, grafikus formában ellenőrizheted.
      Revit Server
      Egymástól távol dolgozó irodák modelljeinek szinkronizálását végzi. A beépített biztonsági elemeknek köszönhetően nyugodtan dolgozhatsz.
      Munkamegosztás fejlesztése
      Grafikusan is megjeleníthető az elemek munkarész és kölcsönzési állapota, egyszerűbben áttekinthető a csoportmunka.
      Citrix
      XenApp 6 támogatással mobil eszközökről is hozzáférhetsz a szerverhez, elindíthatsz egy látványtervezést, vagy csak leellenőrizheted hol tart...
      Anyag könyvtárak
      Készíts saját anyagkönyvtárakat, legyenek a mennyiségi kigyűjtések alapvető forrásai.
      Mélyebb DWG kapcsolat
      Már nem csak a fóliák neveit adhatod meg az egyes kategóriákhoz és alkategóriákhoz, stílus-hozzárendeléseket állíthatsz be szövegekhez, sraffozásokhoz és vonalakhoz.
      Megjelenítések
      Élek megjelenítése valósághű nézetekben, árnyékok konzisztens színezéskor és az részleges átlátszóságot adó szellem mód segítik a tervek megértését.
      3D egér támogatás
      A 3Dconnexion mutatóeszközeivel egyszerűbben járható be a modell.
      Méretek testreszabása
      A nagyobb rugalmasság dokumentáláskor.
      Családok fejlesztései
      A családok típusai könyvtárakba exportálhatók projektből és a családszerkesztőből is.

      2011. 04. 02.

      Projekt sablon - mit? és miért?

      Az alább részletezett jótanácsok több weboldalon és fórumon megjelentek az elmúlt években, összegyűjtve talán egyszerűbben értelmezhetők.
      • Ezek csak tanácsok, csinálhatod teljesen másképpen is!
      • A végeredmény nem lesz kicsi, aminek oka a dokumentálás megkönnyítése. Így több idő maradhat a tényleges tervesére és nem kell a gépies feladatokkal cicázni.
      • A sablon lényege, hogy tényleg gyorsan dolgozhass. Ehhez a szoftver adott, használd ki a végletekig!

      Hogyan?

      Eddigi Revit-es éveim alatt nem csináltam publikus, feltöltött sablont. Ennek oka egyszerű: olyan nincs ami mindenkinek jó. Alapból egy a tanfolyamokhoz elegendő sablont szoktam osztogatni, a feltöltést pedig egyedi igények alapján csináljuk meg.
      Feltételezem, hogy rendelkezésedre áll valamilyen magyar nyílászáró stb. könyvtár.
      1. Találd ki hol tartod az alkotóelemeket (Content)! Szerintem a hálózatra egy mindenki által elérhető, megosztott könyvtárba. A saját elemeket minden esetben kezeld külön a hivatalos Autodesk-es és egyéb tartalmaktól.
      2. Keresd meg a kezdőpontot, tegyél rá Referenciasíkokat, nevezd el őket és Rögzítsd!
        Részletek >>
      3. Jelölések
        Sokad rangúnak tűnő probléma, de érdemes ezeket előre megcsinálni. Nyitogasd meg az Autodesk-es (vagy egyéb) családokat, formáld a saját képetekre és mentsd az 1. pont szerint.
        Töltögesd be őket a projektbe. Igaz, hogy ez jelentősen növeli a fájlméretet, de előbb-utóbb úgyis meg kell tenned.
      4. Tervlapkeretek / címpecsétek
        Ez is egy egyszerű családszerkesztési feladat, csinálhatod akár a korábbi DWG pecséted szétrobbantásával. Arra figyelj, hogy a végén foglald csoportba és lakatold a lapkeret jobb-alsó sarkába, különben a lapméret módosításakor érdekeseket láthatsz.
      5. Nézetablakok
        Akkor kerülnek előtérbe, ha a különféle nézeteket szeretnétek irodán belül másként megjeleníteni. Milyen nézethez milyen feliratokat teszel vagy nem teszel. Ez a lépés hipp-hopp megvan.
      6. Nem könyvtári tartalom, vagyis Rendszer családok
        A Fal, Födém és Tető-típusokat kénytelen vagy egyszer végigzongorázni manuálisan. És persze ne maradjanak ki az igazi nyalánkságok, úgy mint Függönyfalak, Függönyfal panellek és Osztóbordák és Profilok, amiknek érdemes egy kis gyakorlat után nekifogni.
      7. Kigyűjtések tervlapokon?
        Ha szeretnéd igen!
        A táblázatokat érdemes csak egyszer végigjátszani. Van mód a sablonok átszedésére, de miért ne tennéd be rögtön a sablonba. A táblázatokat pedig süsd el tervlapokra.
        Részletek >>
      8. Nézetek
        Amiket mindig létrehozol: Földszint, Első szint, Homlokzatok, de igény szerint egyéb segédszintek is játszhatnak, úgy mint Alapozási sík és Mennyezettervek…
      9. Nézettípusok
        A különböző célú, de azonos jellegű nézetek jó elkülönítéséhez javasolt. (A falmetszet nem mosódik össze a teljes épület metszeteivel, a falnézet a teljes homlokzattal...) Hozz létre típusokat funkció szerint, folytatás a Nézetsablonok pontban.
      10. Szűrők
        Fontos! Ha most nem állítod be, nem is fogod használni ezt a funkciót :( Amikor kelleni fog valamilyen tulajdonság alapján szűrni bizonyos nézetek bizonyos elemeit nem fog eszedbe jutni, plusz munkád lesz vele amikor nincs idő semmire, és szenvedni fogsz a kézi felülbírálásaid egységesítésével, mintha csak valami CAD programban... Két irányból fuss neki fejben: dokumentáláskor milyen elrejtési, felülbírálási igények lehetnek, illetve, hogy szerkesztés közben milyen tulajdonság szerint rejtenél el elemeket csoportosan.
      11. Csatolás helyőrzők
        • Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a szakágak Revit-elnek csatolj be egy-egy modellt (amit mondjuk a sablon mellé mentesz) mindenkié helyett és rendezd le a grafikai felülbírálásokat, a szükségtelen kategóriák és egyebek elrejtését. Utána éles helyzetben elég a Csatolások kezelése ablakban "újratölteni" a projektet, a felülbírálások megmaradnak.
        • Ha CAD-ben kapod a dolgokat és a társtervezőidnek vannak fóliaszabványai, amiket be is tartanak eltudod játszani ugyanezt egy üres, de befóliázott rajzukkal.
        • Ha teljes a káosz, akkor ezt a lépést ugord át.
      12. Nézetsablonok
        Ha nem szeretnéd az egyedi felülbírálások erdejét bebarangolni... Add meg a nézettípusokhoz tartozó részletes (Lépték, Részletességi szint, Láthatóság/Grafika) beállításokat és felejtsd el az egyedi felülbírálást. Ezzel  a legkritikusabb rajzolószoftver-problémát előzheted meg, miszerint átszerkesztéskor ellenőrizni kell az összes nézetet, amire a beavatkozás kihathat.
      13. Anyagok és Kitöltési minták
        Meredek téma, ha különleges igényeid vannak törölj ki mindent a sablonból és hozd létre az elkülönítendő anyagokat. Sraffozási mintákkal kapcsolatban javaslom, hogy ne általános neveket használj, "Átlós sraffozás" helyett például a "Téglafal metszet sraff" ajánlott. NE annyi anyagot adj meg, ahányféle sraffozást szeretnél, hanem annyit amennyit külön szeretnél kezelni (például a PTH 30 <> B30, Y G2 <> Y G4). Jól felépített szerkezetekből jó mennyiségszámítások lesznek...
        Részletek >>
      14. Vonaltípusok
        A javaslat ugyanaz, mint a kitöltéseknél, inkább a felhasználást találd ki és ne a kinézetéről nevezd el. Előfordulhat, hogy lesznek azonos tartalmú, de más nevű típusok, de a lényeg, hogy mindegyiket a maga helyén használd.
        Részletek >>
      15. Vonalvastagságok
        Az alap 16-félét nyugodtan visszaveheted, szerintem 6-7-ből mindent meg lehet oldani. Az 1-est tartsd be a sraffoknak, a többi esetében szabad a pálya, csak arra figyelj, hogy a járatos léptékben jól nézzenek ki együtt.
      16. Objektumstílusok és vonalstílusok
        Ezek már adják magukat, a minek-milyen-micsodái-lehetnek kérdést válaszold meg magadban és baj nem érhet. Felhívom a figyelmedet, hogy a családokban létrehozott alkategóriák a projektben megjelennek, használd őket következetesen. Ha az anyagozások gondját-baját is szeretnéd levetkőzni javasolt családszerkesztőben a <Kategória alapján> használata, amit azt jelenti, hogy az adott projekted objektumstílusai dominálnak.
      Mire idáig eljutsz az olvasással a fontosabb elnevezéseket már bizonyára kitaláltad magadnak a családok, anyagok, munkarészek és nézetek azonosítására, ha mégsem kezdj el gondolkodni a szűrhetőség szemszögéből. Szánd rá az időt, mert már az első projekteken többszörösen megtérül! A felsoroltak talán magától értetődőek, de a legfontosabb a Nézetsablonok és a Szűrők kérdése. Ha átsiklasz felettük később bánni fogod…

      2011. 03. 27.

      Helyőrző tervlapok

      Ha bizonyos részfeladatokat külső iroda csinál, akkor is meg kell jeleníteni a laplistában. Nem tervlapokról készült kigyűjtésekhez (Jegyzékekhez) nem adhatsz modellben nem szereplő elemet. A trükközés a tervlapoknál nem régi, neve pedig Helyőrző.
      A helyőrző nem valódi tervlap, de azzá alakítható

      Ha már vannak helyőrzőid új tervlap lértehozáskor a megszokott ablak alsó felén listázza őket, onnan választva az új lap neve és száma már adott is.
      A helyőrzőkből nem kötelező igazi lapot csinálni, lehet csak hivatkozás egy másik projektben/szoftverben/irodában készült lapra.
      A láthatóság Megjelenítés, Elrejtés és Elkülönítés parancsokkal értelem szerűen működik.

      2011. 03. 22.

      Újraszámozás tovább

      Nemrégiben írtam a hónap bővítményéről, örömteli, hogy ezt is továbbfejlesztették, már nem csak a helyiségek, de az ablakok és ajtók újraszámozásához is használható.
      A felület kiegészült egy mezővel (Zero padding), ahol megadhatod, hogy hány jegyre egészítse ki a sorszámaid.

      2011. 03. 14.

      Elölnézet beállítása

      3D nézetekben bizonyára összeismerkedtél a ViewCube névre hallgató tájoló kockával, melynek egyik funkciója, hogy beállíthatod a projekted elölnézetét.
      A kocka a projekt fő-irányait, az iránytű a valós tájolást mutatja.
      Állj be egy vízszintes irányba, akár a kocka egy függőleges élére kattintva. Az iránytű forgatásával néző- és tárgypontod magassága megmarad.

      TIPP: Egyszerűsítheted az életed, ha alaprajzban elhelyezel egy Hálót, vagy elnevezel egy referenciasíkot, és a kocka helyi menüjéből a Tájolás síkhoz... parancs párbeszédablakában a listából azt kiválasztod.

      Ha elégedett vagy az iránnyal, a helyi menüben: Elölnézet beállítása nézethez > [Aktuális nézet].

      Vagy forgatási hókuszpókusz nélkül válassz egy homlokzatot!


      2011. 03. 09.

      Helyiség újraszámozás

      Az, hogy minden helyiségszámból csak egy lehet ügyesen megelőzi a félreszámozás-hibákat. Ha viszont direkt akarod átírogatni azokat kénytelen vagy egy kicsit törni a kobakod a sorrenden, vagy segéd helyiséget használni a számok megcseréléséhez. Ennek informatikai indoka, hogy a csere egy szép logikai lépést, de direktben nem létezik, csak az alábbi trükkel:
      segéd:= A
      A:=B
      B:=segéd
      
      Íme egy új bővítőke, mely megoldja helyetted :)
      Használata:
      1. Töltsd le a Plug-In-t az Autodesk Labs oldalról
      2. Követsd az utasításokat a Readme.txt-ből
      3. Indítsd el a Revitet, és keresd meg a kiegészítést a Bővítmények szalagon
      4. Az ablak megfejtése nem lesz kihívás:
      5. A kezdő szám megadása után kattintgass a helyiségekre a kívánt számozás sorrendjében!
        • Ha nem akarsz minden kiválasztás után egy figyelmeztetést: pipáld be az Auto-swap-ot!
        • Ha nem csak természetes számokat szeretnél használt az elő- és utótag mezőket! A három érték egybeolvasva fog megjelenni a helyiség számaként, amit a Tulajdonságok palettán gyorsan le is ellenőrizhetsz.
      6. Ha meguntad, vagy végeztél: ESC
      A bővítmény fejlesztője: Adam Nagy, Senior Developer Consultant

      Jó számozást!

      2011. 03. 03.

      Csatolt projektek ütemezése

      Az átgondolt tervezés, amit mostanában szokás BIM (Épület-információ modellezés) névvel is illetni akkor nyeri el igazi szépségét, ha átlépsz magadon. Az már nem jelent semmilyen újdonságot, hogy különböző házakat egyetlen modellé össze lehet fűzni, a problémák akkor kezdődnek, ha az idő tényező is szerephez jut.

      Nem szeretném elvenni a virtuális kivitelezéssel foglalkozó - és ebből a szakma többi szegmeséhez képest jobban megélő - kollégák kenyerét, akik felismerték az ütemezés fontosságát már a koncepció kibontakozásakor. Ez leginkább akkor válik fontossá, ha több épületből, vagy szakaszból álló projektbe vágjátok a fejszétek. Persze nem írnék a témáról, ha a Revit nem kínálna kézenfekvő megoldást erre is.

      Az egyes projektek fázisokra (ütemekre) bontása az alapozó tanfolyamok egyik kedvenc témaköre, a gyakorlatban eddig kevés helyen láttam viszont, hiába adott a lehetőség.

      De mi történik, ha több befázisozott részletet egy közös helyre csatolsz? A befogadó, vagy gazda projektben is létrehozhatsz fázisokat, majd nézd meg a becsatolt részek Típus tulajdonságait.

      A trükk, hogy a befogadott projektek fázisai összepárosíthatók a befogadóéval, így a több részmunka összefésülhető. Az egyik szerkezetépítése összehozható a másik szárny szakipari vagy akár alapozási munkáival... Így nem csak a különálló egységekre, de az egész munkára készíthetsz kigyűjtéseket, mennyiségszámításokat, összevont organizációs terveket, pillanatfelvételeket. Nem kell több épületszakasz sem, gondolj csak a belsőépítészet és gépészet időnként nem is annyira triviális technológiai-sorrendjére.

      Erre a feladatra van komplex autodesk-es megoldás, amit Navisworks névre kereszteltek, ahol nem fázisokat, hanem a szerkezetek építését időzítheted Primavera vagy MS Project ütemtervekhez is kapcsoltan. De azt meg kell venni, meg kell tanulni és nem hátrány kiterjedt kivitelezői ismeretekkel is rendelkezni. Szerintem egy tervezőnek elég a Revit-adta megoldás.


      2011. 02. 23.

      Vektoros, de mégis raszteres nyomtatás

      Ha már belefutottál a problémába, hogy felanyagozott homlokzatokat kell tervlapra tenned, ráadásul úgy, hogy vektoros maradjon, a megfejtés alább olvasható.
      Sajnos az interaktivitás elvész, úgyhogy csak a legvégső dokumentálási fázisban lépd meg.
      1. Szükséged van egy kiegészítő telepítésére, amit bizonyára meg is tettél:
        Revit Extensions, ezt minden verzióhoz kiadják és a 2009-es óta benne van a Freeze Drawing / Rajzok fagyasztása eszköz. Ha nincs telepítve a kiegészítés exportáld a homlokzatod DWG-be és hívd vissza egy rajzolt nézetbe. A rajzolt nézetben a DWG-t felrobbanthatod, belerajzolhaszt...
        Ingyenes kiegészítések
        TIPP: A nézetben szükséges jelöléseket hagyd bekapcsolva.
      2. A homidon állítsd be a valósághű, és/vagy árnyékos megjelenítést.
        Ha azt szeretnéd, hogy az üvegek is átlátszóak tudjanak lenni tájolj egy 3D nézetet a homlokzathoz.
        Tájolás nézethez
        TIPP: Kapcsold ki a jelöléseket!
      3. Nyiss meg egy tervlapot, és helyezd el rajta a 3D nézetet/színes homit, majd a rajzolt nézetet. 
      4. Ha tovább szeretnéd hergelni a rajzot behívhatsz képet/képeket a háttérbe/előtérbe.
        Kicsit kevert ábra, de a fontos dolgok rajta
      5. Már csak a nyomtatás van hátra, ahol arra ügyelj, hogy vektorosan tedd. Az egész trükk alapja, hogy a raszter/vektor feldolgozás nézetekre osztva történik, szóval lesz egy raszterképek, ami fölött jelenik meg a vonalas-vektoros másik nézeted. Így megmaradhat a design és mér méregetni is lehet a nyomaton.
        Jól ismert ablak
      Van vele egy kis macera, de ha meg szeretnéd úszni egy külső DTP szoftver használatát, megéri.Ráadásul, ha a ház változik ezen a nézeten biztosan látszani fog a kép és rajz elcsúszásából :P Az elkészült PDF-et nem tudom megosztani, mert a GoogleDocs feltöltéskor teljesen beraszteresíti...
      A szokásos béna példaház esete a fenti trükkel

      2011. 02. 15.

      Nucleus

      Jó hírem van, ha eddig az Autodesk® Maya® Nucleus Simulation funkcióit használtad formakeresésre! Az Autodesk Labs portálon megjelent egy új kiegészítés az összes (Architecture, Structure, MEP, Vasari) Revit tömegmodellező/koncepciótervező modulja alá.

      Mivel nem sokat játszottam vele egy-két YouTube videóval tudok szolgálni:





      2011. december 31-ig játszadozhatsz a kiegészítéssel, a vele készült formákat utána is használhatod, a szimulációs funkciók nem fognak működni.

      2011. 02. 10.

      Hibaelhárítás és visszakeresés

      Előfordulhat, hogy megsérül egy projekt vagy család fájlod, vagy egyszerűen valakinek meg kell mutatnod mit hogyan csináltál, amennyiben ez nem régen történt a "hajónaplóból" megteheted. A nem régen megadását a szoftver alapbeállításai között teheted meg:
      A fájlok megőrzésének helye a
      C:\Program Files\Autodesk\Revit ? 20xx\Journals\
      könyvtár.

      Az itt található
      journal.nnnn.txt
      fájlokat egyszerűen rá kell dobni a Revit-ed parancsikonjára, az elindul, és ameddig tudja megismétli minden rezdülésed. A folyamatot bármilyen szinten megszakíthatod az [ESC] gomb lenyomásával.

      Kívánom, hogy élesben ne kelljen kipróbálnod...


      2011. 02. 04.

      Körvonalak felülírása

      Gyakran megesik, hogy munka közben valamit mutatni kell nem feltétlenül hozzáértő megrendelőnek. Ilyenkor persze nincs idő render-elni, fotosop-polni...
      Tuningolt nézet
      Ilyenkor jól jönnek a Revit beépített nézet tulajdonságai amikkel pár másodper alatt a lenti képből a fenti varázsolható.
      Eredeti nézet
      A két megjelenítés közötti lépések:
      A nézetet tedd át Árnyalás az élek megjelenítésével látványstílusba

      A Nézet tulajdonságai között, vagy az Árnyékok számítása eszköz mellől nyisd meg a Grafikus megjelenítési beállítások ablakot




      Itt adhatod meg, hogy merről süssön a Nap ebben a nézetben. A lehetetlenségek elkerülésére javaslom, hogy a megszokott "ábgeós" megvilágítások helyett valós földrajzi helyet és időpontot állíts be.

      A világos és sötét felületek kontrasztjának beállítása egy kis próbálgatással könnyen kiismerhető.

      Környezeti fényelnyeléssel az egyenletesen megvilágított felületeket lehet kicsit élőbbé tenni.

      Az Élek csoportban választhatsz a korábban létrehozott vonalstílusokból, ezzel a beállítással a hangsúlyozandó élekkel nem kell többet vesződnöd.

      Egyedileg is belepiszkálhatsz az automata felülbírálásba a Vonalas rajz eszköz segítségével. A fenti beállítások alaprajzokban, metszetekben és homlokzatokban is működnek. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy a körvonalstílus felülírás nem vonatkozik az elmetszett szerkezetekre, a Vonalas rajz viszont igen.


      2011. 01. 31.

      Helyiségek és Színsémák

      Terület és térfogat számítások
      Alap szalag / Helyiség és terület paletta lenyitásával csalható elő, rajta két fontos beállítás:
      • Térfogatszámítások - itt adható meg, hogy a helyiségek csak hasábként viselkedjenek (Csak területek), vagy a belógó szerkezetek (melyeknek a Helyiséghatároló tulajdonsága igaz) vágják vissza a méretét (Területek és térfogatok).
      • Helyiségterület számítása - alaprajzilag mi gátolja meg a helyiség szétfolyását, a lehetséges opciók: Fal felület, Fal középvonal, Mag felület, Mag középvonal A választás a tiéd, bár a leginkább használhatónak a mag felületek opciót tartom, ekkor a burkolati rétegek is beszámításra kerülnek... 
      Már csak be kell tenni a helyiségeket, és indulhat is a lényeg tárgyalása. Az alaprajzi és metszet nézeteknek van egy fontos tulajdonsága: ez pedig a Színséma. Arra szolgál, hogy a helyiségeket bármely paraméterük alapján lehessen színeztetni és sraffoztatni.
      Alap szalag / Helyiség és terület paletta ˇ Színséma
      Mi az a + jel az ablakon?
      Előre be lehet állítani a helyiségekhez kívánt megjelenést, és a paraméter beírásakor (pl: helyiség neve, vagy padlóburkolata) az azonnal a helyes megjelenésre vált.
      A pontos értékek helyett Tartomány szerint is színeztethetsz, ahol ezt a paraméter típusa megengedi.

      Minden paraméter értékhez választhatsz sraffozást,
      a további lépésekhez érdemes nem "Tömör" kitöltést megadnod.
      Ha a terveidet fekete-fehérben kell prezentálnod erősen javaslom, hogy különböző sraffozási mintákat állíts be, ne a színekkel próbálkozz...

      Ha egy képet szeretnél alátenni a nézetednek sajnos a Drótváz megjelenítés nem az igazi, mert a falakon is átlátni, így nagyon pontos képek kell preparálni.
      Jobban jársz, ha a nézetben csak a Helyiség és a Födém kategóriákat teszed átlátszóvá.

      A színsémák természetesen nem csak alaprajzban értelmezettek, a metszetekben is bekapcsolhatod, így egy összetett, szinteltolásos épületben is könnyebb tájékozódni. Bármelyik nézetben módosítasz a megjelenítésen vagy a helyiség tulajdonságain az az összes többi nézetben és kigyűjtésben frissül.
      A funkció nem lenne teljes, ha nem tudnál megjelenítést módosítani a becsatolt projektek helyiségein is.
      A Színséma szerkesztése ablak alján kapcsolhatod