2011. 04. 27.

3D nézet zárolás és feliratozás

Vége a napoknak amikor véletlenül eltekergeted a tervlapokra helyezett 3D nézeteidet az utolsó pillanatban.
A fenti képen nem látható (Lock View) lezáráson kívül elmenthetsz (Save...) egy vizsgálódási irányt is, ahova bármikor visszatérhetsz (Restore...), vagy újra feloldhatod (Unlock...) a nézetet.

A lezárt nézetekben az a pláne, hogy tetszőlegesen feliratozhatod, kótázhatod a nézetben látható elemeket.
A beállított kényszerek és méret felülírások természetesen, a megszokott módon, a teljes modellre kihatnak.

A mintaképről később...

2011. 04. 19.

Mi az a Showcase?

És főleg hogy jön ez ide?
A válasz egyszerű benne van minden Design Suite-ban.

Írogathatnék hosszan a gépészektől megörökölt szoftver funkcióiról, de inkább megmutatom a hivatalos Autodesk videót.






Mire jó
Mutasd meg a házadat környezettel együtt, szín és anyagváltozatokkal a megrendelődnek kényszerű render-megvárós kávészünetek nélkül.
    Amivel együtt működik
    • Revit Architecture, Structure, MEP (*.rvt)
    • AutoCAD, Architecture, MEP (*.dwg)
    • 3ds Max, Design (*.fbx)
    • Inventor... és még sok más

      2011. 04. 14.

      Revit 2012 nézegető

      Telepítés után biztos feltűnt, hogy a "rendes" Revit ikonod alatt ott egy "új program" is a Start menüben, ez pedig a Revit XXX Viewer 2012.
      Ha így indítod a szoftvert nem kapsz mást, mint az eddig is elérhető Demo licensz módot. A dolog lényege, hogy ingyenesen nézegethetsz bárki által készített Revit modelleket, elérsz minden adatot, nem kell ebbe-abba exportált rajzokon és modelleken eligazodni.
      A hivatalos leírás szerint:
      Vagyis:
      Nézegető módban a Revit minden funkciója elérhető, kivéve az alábbiak: Mentés, vagy Mentés másként..., módosított modellek exportálása vagy publikálása minden olyan formátumba, ahol továbbszerkeszthetők, nyomtatás bármilyen módosítás után.
      Élj vele!

      2011. 04. 11.

      2012 nem a világ vége

      Ma jelenik meg az új verzió, hamarosan kezedbe kaphatod! A alábbi funkciókért érdemes frissíteni:

      Kivitelezés modellezés
      A szerkezeti elemeket tetszőlegesen feloszthatod, összekötegelheted, hogy jobban érzékeltethesd a neki szánt kivitelezés-módot. Ezeket a kötegeket és darabokat könnyen dokumentálhatod automatizált eszközök segítségével.
      Pontfelhő
      Lézerszkenner fájlok közvetlen beolvasása gyorsítja az áttervezési, felújítási munkákat.
      Energetikai elemző
      A tervezés korai fázisában is használható elemző megkönnyíti a döntéshozatalt. Figyelembe vehető a teljes életciklus és a tervváltozatok is. Az eredményeket közérthető, grafikus formában ellenőrizheted.
      Revit Server
      Egymástól távol dolgozó irodák modelljeinek szinkronizálását végzi. A beépített biztonsági elemeknek köszönhetően nyugodtan dolgozhatsz.
      Munkamegosztás fejlesztése
      Grafikusan is megjeleníthető az elemek munkarész és kölcsönzési állapota, egyszerűbben áttekinthető a csoportmunka.
      Citrix
      XenApp 6 támogatással mobil eszközökről is hozzáférhetsz a szerverhez, elindíthatsz egy látványtervezést, vagy csak leellenőrizheted hol tart...
      Anyag könyvtárak
      Készíts saját anyagkönyvtárakat, legyenek a mennyiségi kigyűjtések alapvető forrásai.
      Mélyebb DWG kapcsolat
      Már nem csak a fóliák neveit adhatod meg az egyes kategóriákhoz és alkategóriákhoz, stílus-hozzárendeléseket állíthatsz be szövegekhez, sraffozásokhoz és vonalakhoz.
      Megjelenítések
      Élek megjelenítése valósághű nézetekben, árnyékok konzisztens színezéskor és az részleges átlátszóságot adó szellem mód segítik a tervek megértését.
      3D egér támogatás
      A 3Dconnexion mutatóeszközeivel egyszerűbben járható be a modell.
      Méretek testreszabása
      A nagyobb rugalmasság dokumentáláskor.
      Családok fejlesztései
      A családok típusai könyvtárakba exportálhatók projektből és a családszerkesztőből is.

      2011. 04. 02.

      Projekt sablon - mit? és miért?

      Az alább részletezett jótanácsok több weboldalon és fórumon megjelentek az elmúlt években, összegyűjtve talán egyszerűbben értelmezhetők.
      • Ezek csak tanácsok, csinálhatod teljesen másképpen is!
      • A végeredmény nem lesz kicsi, aminek oka a dokumentálás megkönnyítése. Így több idő maradhat a tényleges tervesére és nem kell a gépies feladatokkal cicázni.
      • A sablon lényege, hogy tényleg gyorsan dolgozhass. Ehhez a szoftver adott, használd ki a végletekig!

      Hogyan?

      Eddigi Revit-es éveim alatt nem csináltam publikus, feltöltött sablont. Ennek oka egyszerű: olyan nincs ami mindenkinek jó. Alapból egy a tanfolyamokhoz elegendő sablont szoktam osztogatni, a feltöltést pedig egyedi igények alapján csináljuk meg.
      Feltételezem, hogy rendelkezésedre áll valamilyen magyar nyílászáró stb. könyvtár.
      1. Találd ki hol tartod az alkotóelemeket (Content)! Szerintem a hálózatra egy mindenki által elérhető, megosztott könyvtárba. A saját elemeket minden esetben kezeld külön a hivatalos Autodesk-es és egyéb tartalmaktól.
      2. Keresd meg a kezdőpontot, tegyél rá Referenciasíkokat, nevezd el őket és Rögzítsd!
        Részletek >>
      3. Jelölések
        Sokad rangúnak tűnő probléma, de érdemes ezeket előre megcsinálni. Nyitogasd meg az Autodesk-es (vagy egyéb) családokat, formáld a saját képetekre és mentsd az 1. pont szerint.
        Töltögesd be őket a projektbe. Igaz, hogy ez jelentősen növeli a fájlméretet, de előbb-utóbb úgyis meg kell tenned.
      4. Tervlapkeretek / címpecsétek
        Ez is egy egyszerű családszerkesztési feladat, csinálhatod akár a korábbi DWG pecséted szétrobbantásával. Arra figyelj, hogy a végén foglald csoportba és lakatold a lapkeret jobb-alsó sarkába, különben a lapméret módosításakor érdekeseket láthatsz.
      5. Nézetablakok
        Akkor kerülnek előtérbe, ha a különféle nézeteket szeretnétek irodán belül másként megjeleníteni. Milyen nézethez milyen feliratokat teszel vagy nem teszel. Ez a lépés hipp-hopp megvan.
      6. Nem könyvtári tartalom, vagyis Rendszer családok
        A Fal, Födém és Tető-típusokat kénytelen vagy egyszer végigzongorázni manuálisan. És persze ne maradjanak ki az igazi nyalánkságok, úgy mint Függönyfalak, Függönyfal panellek és Osztóbordák és Profilok, amiknek érdemes egy kis gyakorlat után nekifogni.
      7. Kigyűjtések tervlapokon?
        Ha szeretnéd igen!
        A táblázatokat érdemes csak egyszer végigjátszani. Van mód a sablonok átszedésére, de miért ne tennéd be rögtön a sablonba. A táblázatokat pedig süsd el tervlapokra.
        Részletek >>
      8. Nézetek
        Amiket mindig létrehozol: Földszint, Első szint, Homlokzatok, de igény szerint egyéb segédszintek is játszhatnak, úgy mint Alapozási sík és Mennyezettervek…
      9. Nézettípusok
        A különböző célú, de azonos jellegű nézetek jó elkülönítéséhez javasolt. (A falmetszet nem mosódik össze a teljes épület metszeteivel, a falnézet a teljes homlokzattal...) Hozz létre típusokat funkció szerint, folytatás a Nézetsablonok pontban.
      10. Szűrők
        Fontos! Ha most nem állítod be, nem is fogod használni ezt a funkciót :( Amikor kelleni fog valamilyen tulajdonság alapján szűrni bizonyos nézetek bizonyos elemeit nem fog eszedbe jutni, plusz munkád lesz vele amikor nincs idő semmire, és szenvedni fogsz a kézi felülbírálásaid egységesítésével, mintha csak valami CAD programban... Két irányból fuss neki fejben: dokumentáláskor milyen elrejtési, felülbírálási igények lehetnek, illetve, hogy szerkesztés közben milyen tulajdonság szerint rejtenél el elemeket csoportosan.
      11. Csatolás helyőrzők
        • Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a szakágak Revit-elnek csatolj be egy-egy modellt (amit mondjuk a sablon mellé mentesz) mindenkié helyett és rendezd le a grafikai felülbírálásokat, a szükségtelen kategóriák és egyebek elrejtését. Utána éles helyzetben elég a Csatolások kezelése ablakban "újratölteni" a projektet, a felülbírálások megmaradnak.
        • Ha CAD-ben kapod a dolgokat és a társtervezőidnek vannak fóliaszabványai, amiket be is tartanak eltudod játszani ugyanezt egy üres, de befóliázott rajzukkal.
        • Ha teljes a káosz, akkor ezt a lépést ugord át.
      12. Nézetsablonok
        Ha nem szeretnéd az egyedi felülbírálások erdejét bebarangolni... Add meg a nézettípusokhoz tartozó részletes (Lépték, Részletességi szint, Láthatóság/Grafika) beállításokat és felejtsd el az egyedi felülbírálást. Ezzel  a legkritikusabb rajzolószoftver-problémát előzheted meg, miszerint átszerkesztéskor ellenőrizni kell az összes nézetet, amire a beavatkozás kihathat.
      13. Anyagok és Kitöltési minták
        Meredek téma, ha különleges igényeid vannak törölj ki mindent a sablonból és hozd létre az elkülönítendő anyagokat. Sraffozási mintákkal kapcsolatban javaslom, hogy ne általános neveket használj, "Átlós sraffozás" helyett például a "Téglafal metszet sraff" ajánlott. NE annyi anyagot adj meg, ahányféle sraffozást szeretnél, hanem annyit amennyit külön szeretnél kezelni (például a PTH 30 <> B30, Y G2 <> Y G4). Jól felépített szerkezetekből jó mennyiségszámítások lesznek...
        Részletek >>
      14. Vonaltípusok
        A javaslat ugyanaz, mint a kitöltéseknél, inkább a felhasználást találd ki és ne a kinézetéről nevezd el. Előfordulhat, hogy lesznek azonos tartalmú, de más nevű típusok, de a lényeg, hogy mindegyiket a maga helyén használd.
        Részletek >>
      15. Vonalvastagságok
        Az alap 16-félét nyugodtan visszaveheted, szerintem 6-7-ből mindent meg lehet oldani. Az 1-est tartsd be a sraffoknak, a többi esetében szabad a pálya, csak arra figyelj, hogy a járatos léptékben jól nézzenek ki együtt.
      16. Objektumstílusok és vonalstílusok
        Ezek már adják magukat, a minek-milyen-micsodái-lehetnek kérdést válaszold meg magadban és baj nem érhet. Felhívom a figyelmedet, hogy a családokban létrehozott alkategóriák a projektben megjelennek, használd őket következetesen. Ha az anyagozások gondját-baját is szeretnéd levetkőzni javasolt családszerkesztőben a <Kategória alapján> használata, amit azt jelenti, hogy az adott projekted objektumstílusai dominálnak.
      Mire idáig eljutsz az olvasással a fontosabb elnevezéseket már bizonyára kitaláltad magadnak a családok, anyagok, munkarészek és nézetek azonosítására, ha mégsem kezdj el gondolkodni a szűrhetőség szemszögéből. Szánd rá az időt, mert már az első projekteken többszörösen megtérül! A felsoroltak talán magától értetődőek, de a legfontosabb a Nézetsablonok és a Szűrők kérdése. Ha átsiklasz felettük később bánni fogod…