2010. 12. 27.

Nem állunk meg, csak pihenünk kicsit

A tiéd milyen lett volna?
Most van az év azon hete amikor még én sem Revit-ezek, és ezt javaslom mindenkinek.
Így karácsony után jó lábadozást és sikerekben gazdag új esztendőt kívánok!

Szeretném megköszönni azt a több mint 2500 megtekintést, amit augusztus 16. óta összekattintottatok.
Téma javaslataitokat a továbbiakban is örömmel veszem akár a jobb-lenti segítségkérő űrlapon keresztül.

Akivel még nem találkoztam olvasóim közül, illetve akikkel régen, remélem hamarosan mégis/újra!

bzsi


Tipp a pezsgősüveg-hegy felszámolására

2010. 12. 22.

Vázlat nem sík felületre

Igen ezt is meg lehet csinálni, persze még nem minden esetben. A fejlesztések terén a koncepciótervező-tömegvázoló üzemmód megint előz. A funkcióhoz 2011-es verzióhoz készült Service Pack 2 vagy Subscription Advantage Pack szükséges.


Vonal, Téglalap, Spline pontokon keresztül geometriai módokban játszik a parancs. Be kell kapcsolni a 3D Raszter-t és a Vázlat felületre opciókat.


A 3 módozat elég kézenfekvő:
  • Felülről lefelé: alaprajzi irányban téglalapnak látszó alakot vetít a torz felületre
  • Szinttel párhuzamos: vízszintesen igazodik
  • A felület UV tengelyeinek követése: a felület U és V hálójával is párhuzamos próbál lenni
Miért fejlesztenek ilyen dolgokat?
Már a tömegvázlatban megadhatod a nyílászáróid/függönyfalaid tervezett felületét,  így közelítő energetikai elemzésekben külön kezelheted anélkül, hogy egy darab szerkezettel is bajlódnod kéne...

2010. 12. 17.

Helyiségkönyv kiegészítés

Korábban csak németül, de mostantól szoftverkövetés alattiaknak angolul is elérhető a Roombook Extension (helyiségkönyv kiegészítés). A telepítés egyszerű, a nyelvek között futás közben is válthatsz.

Ennyi az egész, de sok számolgatást kivált

Helyiségenként képes megmondani a fal-, padló és mennyezet területeket az összes bútor és berendezés adataival egyetemben. Figyelembe veszi a határoló szerkezeteket és az abban elhelyezett nyílásokat (adott mérettartományokban), további neked tetsző alterületeket adhatsz meg (falanként)…

Az eredményeket Microsoft® Excel® és Autodesk® Quantity Takeoff szoftverekbe küldheted további szerkesztésre.
Különböző elemzési típusokat állíthatsz be magadnak, alapból csak a VOB (német: Vergabe- und Vertragsordnung für Bauleistungen) és a valós méreteket használó szabványokat ismeri.

Részletes leírást a lehetséges beállításokról a telepítő mellett találsz a Subscription Center-ben.
A trükk, hogy a preferált nyelvet át kell billenteni angolra vagy németre, különben nem listázza ki a kiegészítést.

2010. 12. 14.

Raszterhálók nézetekben

A Revit egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy az épületraszterek vagyis Háló-k is térbeli elemek, amit minden őket metsző nézetben látszanak. A grafikai igényeknek megfelelően szükség lehet arra, hogy bizonyos nézetekben kicsit összetold vagy széthúzd a raszter szimbólumait.
Ami a képen látható:
  • Jelölőnégyzet, ami azt hivatott mutatni, hogy van-e buborék a végen vagy nincs
  • Lakat a többihez kapcsoláshoz, így együtt mozognak a végek
  • 3D felirat - elválasztja a megjelenést a térbeli kiterjedéstől, helyette 2D felirat lesz, amivel visszacsatolhatod a szimbólumot a térbeli, élben látható síkodhoz
  • Eltörésjel a vonalon, ezzel egymáshoz közel eső hálók jeleit széthúzhatod
Ha egy nézetben sikerül jól beállítani a megjelenést ezt könnyen átmásolhatod a párhuzamos nézetekre, ahol a hálók látszanak:
Ne feledkezz meg róla, hogy a hálók csak abban a nézetben jelennek meg, ahol a nézet metszősíkjával találkoznak és ezt merőlegesen teszik!

2010. 12. 08.

Csoportos nézet-tulajdonság meglepetés

Ha a  Projekt áttekintőben több nézetet választasz ki, paramétereik keverékét láthatod a Tulajdonságok ablakban. Eddig semmi meglepetés, hiszen minden többszörös kiválasztáskor ez történik.
Eddig nincs is probléma, ha viszont megadsz egy értéket annak az összes kiválasztott nézetre érvényesülnie kéne, de sajnos nem így van.

Erre a problémára érdemes odafigyelni, és amíg a fejlesztők nem oldják meg kénytelen vagy nézetek esetében egyesével tulajdonság-módosítani!

2010. 12. 04.

Ideiglenes méretek titka

Nagyon sok kattintást lehet megspórolni, ha az Ideiglenes méreteid jól állítod be a legelején.
Nem könnyű megtalálni, pedig érdemes...
Sok magyarázatra még kezdő felhasználóknak sem szorul az ablak.
Egyszerűen kényelmesebb itt megadni az alapértelmezést, mint minden méretnél egyesével átrakosgatni a kicsikék fogópontokat ráncigálva.

Fogópontok
Mivel a tanfolyamok első kávészünet utáni első percében szokott szóba kerülni, kevés nyomot hagy, hogy az ideiglenes méterek fogópontjait nem csak arrébb húzni lehet, hanem rákattintva a szerkezetek nevezetes vonalai között váltogat.

2010. 11. 29.

Szalagmenük testreszabása

Bár szerintem a Revit egyik nagy előnye, hogy a felhasználó felületen csak nehezen hagy káoszt fabrikálni, ésszerű testreszabásra van lehetőség. A testre-szabott felhasználói felület hátrányait főleg AutoCAD-es partnereknél látom, mert a CUI kezelő segítségével nagyon hamar eljutnak abba az állapotba, hogy a számukra is fontos parancsokat sikerül elvarázsolni, melyeket a kritikus pillanatban kétségbeesve keresnek.
Revit-ben a 2010-es verziótól van lehetőség a szalagmenük parancs-csoportjainak kiszakítására, amiket a jobb-felső sarkukban található paranccsal egyszerűen visszaállíthatsz kiindulási helyzetükbe.
 Egy fokkal durvább, amikor teljes szalagok sorrendjét változtatod. Ehhez csak a [Ctrl] gombot kell nyomva tartani a sorrendvariálás idejére.
Amikor meguntad az egyedit ugyanígy visszahelyezheted a megfelelő pozícióba az egyes szalagokat. Ha véletlenül nem emlékszel az eredeti sorrendre töröld az UIState.dat fájlt és minden a gyári állapotba rendeződik.

2010. 11. 25.

Szakági Revit-ek magyarul

Igaz hivatalos fordítás csak az építész (Architecture) változathoz készül, egy kis trükközéssel meglehet hazaiasítani a szakági verziók felhasználói felületét is. A Súgó fordítására nem vállalkozom, a szakkifejezések esetleges blődségének oka, hogy senki sem ellenőrzi/ellenőrizheti azt... 

Az alábbi telepítőket csak 2011 x64bit verziókon és kódkérés előtt használd!

A nyelv visszaállításához a Vezérlőpult / Programok eltávolítása és módosítása ablakban keresd ki a magyar felületet...

A telepítőket csak saját felelősségre használhatod!
Kereskedelmi forgalomba nem hozható!
Újabb változatokért:

2010. 11. 21.

Autodesk Project Vasari - betekintő

Mi az a Vasari?
Valószínűleg nem igaz, hogy ez egy Revit LT verzió, de annyi bizonyos, hogy a Revit platform technológiáját használó pofon egyszerű tervezőeszköz. A koncepcióterveken kívül alapvető energetikai elemzéseket végezhetsz vele, összehasonlításokat tehetsz a koncepciók között, miközben megmarad a parametrikus tervezés minden előnye.
Miért pont Vasari?
Az Autodesk alfa és béta szoftverek mindig szellemes kódnevet kapnak. Műveltség hiányában megnéztem a Gugli-ban, és elszégyeltem magam, hogy Giorgio Vasari igencsak figyelemreméltó életpályájának csak töredékeiről hallottam eddig…

Telepítés
Két út van, az egyik, hogy letöltöd a 390 MB-os telepítőt, a másik, hogy Online futtatod a Spoon technológia segítségével.
Előbb nézz!
A szoftver indítása után feldog pár igen szanos videót az alapok áttekintéséhez, bonyolultabb lépésekhez pedig mejd igyekszem segytséget nyújtani.
Felület és alapok
A Vasari ugyanazt a készséges és egyszerű tömegmodellezési eszközökez tartalmazza, mint a "nagy" Revit-ek. A felhasználói felület is nagyon hasonló, csak éppen sötét színű, a háttér átmenetes, ami nem egy nagy újság, viszont projekt szerkesztés közben is látszanak a szintek és referenciasíkok 3D-ben!
A leginkább szembetűnő, hogy az családszerkesztő és projekt eszközök sokkal közelebb kerülnek egymáshoz a Revit-ekben megszokotthoz képest.
Alaphelyzetben kevés sablon áll rendelkezésre, de koncepciómodellezéshez bőven elegendő a tömegelem, az adaptív alkotóelem és a minta alapú függönyfalpanel. Ezek formátuma teljesen megegyezik a többi Revit-ével, így érdekes munkafolyamatok is kialakulhatnak.
Lehet belőle nyomtatni, de korlátozásokkal, nincsenek tervlapok. Beolvasható DWG, SAT, DXF, DGN SKP, exportálható DWG, SAT, DXF és DGN.
Szerintem
Aki "teljes" Revit-ben dolgozik megkapja ugyanezeket az eszközöket. Létjogosultsága a Rhino és SketchUp felhasználók szívének meghódításáben lehet, mert nem kell megküzdeniük számukra szükségtelen, a szoftvert ellustító, elnehezítő fukciókkal. 
Mivel a Vasari csak egy betekintő projekt nincs hozzá hivatalos terméktámogatás, még ne próbáld meg rá alapozni a tervezést…
Ha beválik egy nagyon egyszerű és szerethető eszköz lehet a kezünkben.

2010. 11. 17.

Nézőpont áthelyezés

{3D} nézetekben gyakran kell forgatni a modellt, hogy a legpraktikusabb irányból láthasd a módosításaid. Ilyenkor a [Shift] + egérgörgő lenyomása és az egér elmozdítása a legegyszerűbb megoldás. A modell növekedésével viszont a forgatási középpont folyamatosan vándorol a mindenkori súlypontba.

Ha csak egy elemet amit más irányból vizsgálnál meg:
jelöld ki és annak súlypontja lesz a forgatási középpont.

2010. 11. 13.

Nem indul

Sok telepítés/eltávolítás, vagy a szoftvertől különböző nyelvű kiegészítő hozzáadás után a felhasználói felület betöltése megakadhat. Ilyenkor az indítóképernyő után ismeretlen hiba jelzéssel a szoftver bezárul.
Találtam egy szkriptet, ami kijavítja ezt a hibát. Csak töltsd le, indítsd el és gépeld be milyen szoftvered van (Architecture / Structure / MEP).

2010. 11. 10.

Munka képszámítás közben

Megeshet, hogy render-elés közben mást feladatot is kell végezz a gépen, ez baromi idegölő lehet, ha a mental ray motor leköti az egész teljesítményt. Segítséget a Windows Feladatkezelő ad, ahol
  • korlátozni tudod a képszámításhoz használható processzormagokat
  • prioritások segítségével beállíthatod mely alkalmazás kapjon elsőbbséget
A képszámítás megkezdése után nyisd meg a Feladatkezelőt (Ctrl + Shift + Esc) és keresd ki a render alkalmazást (fbxooprender2.exe). Jobb-kattintás után a felugró menüben megtalálod a fenti beállítási lehetőségeket.
A módszer a képszámítás sürgetésére is használható, de olyankor ne csodálkozz, ha a folyamat végéig a géped keservesen lassan reagál egyéb programoknak.

2010. 11. 06.

Nézettartomány

Sok Revit-ezés után pár dolog engem is meglepetett a Nézettartományok kapcsán, aki nem hiszi a súgóban utánajárhat.

Megjegyzések, amikre senki sem emlékszik:
  • A modell elemek melyek a nézettartományon kívül vannak nem látszanak az adott nézetben, a kivételek: födém, lépcső, rámpa és minden a szinthez tartozó elem. Ennek következménye, hogy az elem lehet sokkal a tartomány fölött, vagy akár alatta is, mint pl: egy födémlemez-szegély.
  • Födémek a nézettartományon kívül, de annak közelében különös besorolásba esnek. 1,22 m (4 láb) távolságon belül a <Felett> vonalstílussal láthatóak maradnak.
  • A vágósík feletti elemek, ha belógnak a tartományba megjelennek, feltéve, hogy a Családszerkesztőben bekapcsoltad a "Metszett megjelenítés alaprajzi/RCP nézetekben" lehetőséget.
  • Alacsony falak (1,83 m / 6 láb alatt) nem metszve jelennek meg, ez a jelenség akkor mutatkozik, ha a fal "Felső korlát"-ja: "Nem csatlakoztatott".
  • Vetített mennyezetháló nézetekben minden játékszabály azonos, csak alulról és tükörben nézve.

2010. 11. 04.

Vonalak csoportos kiválasztása

Ha sokat vacakolsz AutoCAD rajzok Revit-esítésével biztosan észrevetted, hogy több vonal kiválasztásakor, még ha azok több stílusba tartoznak is nem jelenik meg a Szűrő eszköz.

TPP: Válassz mást is a vonalakhoz, pl egy kótát, a Szűrő máris megjelenik.

A Szűrő ablaka pedig már külön listázza az egyes vonalstílusokat.
A vonalak elrejtése és elkülönítése is használható lenne ilyen célra, de a fenti módszer szerintem kényelmesebb, és nem is kell rejtegetni a fél rajzot.

2010. 10. 30.

Régi felhasználói felület

AutoCAD alatt nem sokan barátkoztak meg a Szalag menü (Ribbon) használatával, persze Revit-ben egyszerűbb a helyzet, mert az új szoftver mellé könnyebben fogadják el a felület változását is.
Ha mégis ragaszkodsz a régihez, amit mellesleg nem ajánlok elég egyszerű a dolgod:
  • hozz létre egy "debug.ini" fájlt a Revit telepítési könyvtárába
  • a fájl tartalma ez legyen:
    [DebugModes]
    Use2009UI=1
  • indításkor kapsz egy párbeszédablakot, a hibakereső mód használatáról, de a parancsok (1-2 extrém kivételtől eltekintve) így is működnek


    2010. 10. 27.

    Egységes kigyűjtések #2

    Egységes kigyűjtések #1  folytatása, csak elegánsabban...

    A nézetátvitel egy másik módja, hogy a másik projekt megnyitása nélkül veszel át kész kigyűjtési fejléceket és szűrési feltételeket. A parancs valóban kissé el van dugva, de nem is hiszem, hogy minden nap előkerülne.
    Ha megtaláltad a mintaként szolgáló projektet, az az alábbi ablak jelenik meg:
    A legördülő lista alatti fehér területen bepipálhatod az átvenni kívánt kigyűjtéseket, és le van a gond.

    2010. 10. 23.

    Tárgyraszterek

    Alapozó tanfolyamokon is sokan meghökkennek, hogy a kurzormozgató billentyűkkel is lehet mozgatni az épületelemeket. Egérrel húzáskor is nézetarány (zoom) függvénye, hogy mekkora lépésenként halad a mozgatás.

    A Raszterek beállító ablaka a Kezelés szalagmenün található
    Mivel az ablak szövegei elég beszédesek nem is akarom megismételni....
    Egy sor szorul magyarázatra, ez pedig a Felülbírálás kikapcsolása, ami csak annyit tesz, hogy a menet közben beírogatott raszter-felülbírálásokat semmissé teszi.

    2010. 10. 20.

    Modellátvitel építőipari szoftverek között

    Sok építész-szoftver bemutatóban szerepel az IFC formátum, mint a tervezőszoftverek közti átjárás lehetséges útja. Az ArchiCAD szakemberei is ezt az utat ajánlják Revit Structure (szerkezettervező) és Revit MEP (épületgépész) szoftverekbe való átvitelhez. 
    A formátum gyengesége, hogy bár a legtöbb építészeti tervező-rendszereket fejlesztő magáénak vallja, de mégis senkié, így a szabvány (ISO 10303) jellege ugyan megvan, de az optimalizálás nem tökéletes.
    A Solibri cégtől letölthető egy ingyenes segédprogram, ami ezeket az IFC-ket belsőleg rendbe szedi, így kevésbé zabálja a géped erőforrásait egy így átcitált modell.

    2010. 10. 16.

    Revit és 3ds Max

    Sokakat izgat a Revit és a közkedvelt 3ds Max Design kapcsolata. Az Autodesk a 2010-es verziók megjelenésekor vezette be az FBX formátumot, ami nem csak a geometria, de az anyagozás és fények beállításait is átveszi.
    Az alábbi nem túl friss, de hasznos okosságot találtam Tecsőn:





    A legfontosabb, hogy kész anyagbeállítások esetén a modell újratöltése után elég csak újraszámoltatni a képet...

    Az átvitel csak azonos verziók között működik!!!

    • RAC2010 >> 3DSMD2010
    • RAC2011 >> 3DSMD2011

    2010. 10. 13.

    Pi képletekben

    Probléma:
    Ritkán, de megesik, hogy szükség van a π értékére bizonyos képletekben. Ehhez eddig trükkökhöz kellett folyamodni... (megadni konstansként, vagy valami racionális számosztós képlettel)

    Megoldás:
    A családszerkesztő képlet oszlopába egyszerűen beírható bármely összefüggés részeként:
    pi()
    
    

    2010. 10. 11.

    Revit Server kiegészítés

    Fejlesztői és forgalmazói közökben nagy várakozás előzte meg a Revit Server hálózati munkamegosztást segítő önálló, de a felhasználói szoftverekbe is beépülő, program megjelenését. A múlt héten jelentették be hivatalosan a "Szoftverkövetés Előnye" (Subscription Advantage Pack) keretében, ami azt jelenti, hogy csak a szoftverkövetés alatt álló felhasználók jogosultak a használatára. A továbbiakban megkísérlem összefoglalni a 10 legfontosabb változást a fájl alapú (eddigi) munkamegosztáshoz képest. A fokozott biztonságtól és a nagy tervezői csoportokra vonatkozó előnyöktől eltekintve, használat közben,  felhasználóként az alábbiakat tapasztalod:

    • Helyi fájlok
      Az egyetlen mód helyi fájlok létrehozására a Revit megnyitás párbeszédablakán keresztül lehetséges, az automatizáló, fájlmásoló szkripteket el kell felejteni.
    • Szerkesztési kérelem
      Nem elérhető ez a funkció, a felhasználói felületen is szürke a parancs.
    • Munkamegosztás figyelő (Worksharing Monitor)
      Részben azért, mert nem lehet szerkesztési kérelmeket benyújtani, nem működik, helyette külső üzenetküldő szoftver (Skype, MSN...) használata ajánlott.
    • Hazavitt helyi fájl *
      Elvész a lehetőség, hogy hazavidd a helyi fájlodat, otthon dolgozz és az irodába érve beszinkronizáld.
    • Központi fájl előnézete
      A Revit Server-en keresztüli megnyitásnál nem jelenik meg előnézeti kép a projektről.
    • Megnyitás ablak helyi menüje
      A normál revit-es Megnyitás ablakkal ellentétben a Revit Server-ben nincs jobb klikk. A fájlok adatai közül a név, típus és dátum látható.
    • Könyvtár kezelés
      Muszáj a könyvtárkezelési kérdéseket a Server kiegészítésben elvégezni.
    • Központi fájl felülírása
      Eddig a központi fájlt felül lehetett csapni azonos névvel, mostantól csak más néven lehet menteni.
    • Legutóbbi fájlok
      A megnyitott központi fájlok előképei nem jelennek meg az üdvözlő képernyőn, nem fordulhat elő, hogy véletlenül azt indítod.
    • Központi fájl visszaállítása
      A helyi gépekről nem lehet visszaállítást végezni az eddig megszokott parancsok segítségével.

    A Revit Server-t irodák közötti munkamegosztásra tervezték, ahol minden irodában van saját központi fájl. A fájl alapú munkamegosztás továbbra is elérhető, ha az bevált.

    * TIPP - Hazavitt helyi fájl trükkök:
    • Ha nem gond az internet kapcsolat… 
      • Használj VPN-t (Virtuális magánhálózat, a Windows alap szolgáltatása) és Távoli asztal kapcsolatot. Így a szerver számára olyan, mintha tényleg a helyeden ülnél.
    • Ha csak offline megy…
      • Csak te játszol:
        • Mindenki mentsen vissza
        • Vedd fel az összes munkarészt
        • Vacakolj otthon a helyi fájloddal
        • Visszaérve ments a központi fájlba a többiek előtt
      • Többen játszotok:
        • Vedd fel a neked kell ő munkarészeket
        • Ments a helyi fájlodba
        • Otthon a felvett munkarészekkel nyugodtan dolgozhatsz, sőt az összes többihez is hozzáadhatsz elemeket
        • A BAJ AKKOR KEZDŐDIK, ha otthon, korábban fel nem vett munkarészekben módosítasz és más is hozzányúlt ugyanazon elemekhez. Erre a Revit is figyelmeztet a rossz lépés előtt, de enged továbbmenni. Ha a fenti hiba megesett nem csak az érintett munkarészhez kötődő, de az összes változtatásod elvész!!!

    2010. 10. 07.

    Projekt beállítások 3 - Anyagok

    A falak, födémek és minden szerkezet kitöltési és felületi mintáját az őt felépítő anyagok mintája határozza meg. A közös anyagkönyvtár és képszámító motor (rendering engine) miatt sok ismerős rész lehet 3ds Max (Design) felhasználóknak.

    Az Anyagok párbeszédablak csak első két fülével foglalkozom, a továbbiak erősen haladó felhasználóknak érdekesek.
    Grafika:
    • Árnyalás: adj meg egy alapszínt, árnyalt nézetekhez.
      • [ ] Látványtervi megjelenítés használata = az anyaghoz tartozó látványtervi anyagból számít ki egy színt
      • Átlátszóság: nem vonatkozik látványtervekre, csak az árnyalt megjelenítésekre!
    • Felületi minta: egy (ajánlottan) modell vagy rajz típusú minta tovább tárgyalva Projekt beállítások 1. leckében
      • Minta illesztése: egymásra vetíti a látványtervi anyagot és a felületi mintát, így egyszerűen összeigazíthatod
    • Metszési minta beállításai a fenti leckében...
    Látványtervi megjelenés:
    A képszámításhoz és Valósághű megjelenítéshez (v2011-től)
    A beállítások igen szerteágazóak, a lényeg, hogy előre elkészített anyagok közül lehet válogatni (Látványtervi megjelenítés alapja), majd ha nem felel meg, jöhet a finomhangolás.
    Előnézetben azonnal látható mit műveltünk az alatta látható anyag típusonként különböző beállítások között.
    Legjellemzőbb anyag vagy szín, Felületi minta (érdesség/egyenetlenség), Kivágás (lyukasztás/átlátszóság), Tükröződés, Saját fénykibocsátás...

    Ha nem egy színt vagy képeket választunk matematikai úton előállított anyagokkal is dolgozhatsz (Kockás ... Fa) ahol minta típusonként egyedi beállítóablak vár.

    2010. 10. 01.

    Egyedi sraffozási minta

    Bár az AutoCAD Súgójában szépen le van írogatva összeszedem egy kis praktikumot. A kitöltési minták típusait már korábban tárgyaltam, az alábbi leírás a rajz és modell típusokra is vonatkozik.

    Ezek a minták az AutoCAD-ből ismerhető *.PAT fájlokban találhatók. Ha nem érzed magad elég türelmesnek, vagy elfelejtetted a szögfüggvényeket inkább keresgélj neked való mintát az interneten. (itt vagy itt...)

    Egy fájlba több mintát is tehetsz, de ajánlott minden mintának külön állományt szánni.

    Ha metrikus rendszerben gondolkodsz az eső sor ez legyen:
    ;%UNITS=MM 
    Ahol nem adod meg az egység = 1 inch, ez semmit sem befolyásol amíg nem töltöd be a projektedbe a mintát. A lépték értékével még így is kompenzálható:
    • 1 inch = 25,4 mm;
    • 1 mm = 0,03937007874015748 inch

    A folytatásban el kell nevezni a mintázatot, ami az importáláskor felülírható, de ad egy jó alapértelmezést (maximum 31 karakter lehet):
    *Mintanév, Leírás 

    Ezután adhatod meg, hogy ez egy rajz vagy modell típus:
    ;%TYPE=MODEL
    vagy
    ;%TYPE=DRAFTING

    És már csak a minta van hátra az alábbi séma szerint, melynek részeit alább boncolom:
    szög, x-kezdőpont, y-kezdőpont, delta-x, delta-y, vonás-1, vonás-2, …
    A sorok hossza egyenként nem lehet több, mint 80 karakter, az afölötti részt egyszerűen levágja :(
    • szög: erre fog állni a vonalkád °-ban megadva, kezdő irány az óramutató szerinti 3:00
    • x-kezdőpont: a vonalad kiindulópontjának abszcisszája
    • y-kezdőpont: a vonalad kiindulópontjának ordinátája
    • delta-x: vonalkáid elmozdítása egymáshoz képest a szög által megadott iránnyal egyezően. Csak szaggatott vonalak esetében van értelme, folyamatos vonalak esetén értéke lehet 0, egyéb esetekben a megadott
      szög koszinusza × a távolság amire gondolsz
    • delta-y: vonalkáid távolsága egymástól, vagyis
      szög szinusza × a távolság amire gondolsz
    • vonás-n: vesszővel elválasztva követik egymást a vonalak hosszát (érdemes itt is koszinuszozni) megadó számok és a köztük lévő szünetet megadó negatív számok, 0 a pontot jelenti
      pl: a pontvonal: 2, -2, 0, -2
    Összetett mintákhoz több ilyen vonalkára vagyis sorra van szükség.

    TIPP: Ha van két mintád, melyek együtt jók lennének másold az adatsoraikat össze egy fájlba és használd!

    Pár egyszerű példa:
    • Kisméretű tégla 1 cm fugával rakva:

      ;%UNITS=MM
      *KM téglafal, 75x260 mm téglafal feles kötésben
      ;%TYPE=MODEL
      0, 0, 0, 0, 75
      90, 0, 0, 75, 130, 75, -75
      
    • A nálunk szokásos termett talaj jelölés:

      *Talaj, Talaj
      ;%TYPE=DRAFTING
      45, 0, 0, 0, 4.242
      45, 0, 1, 0, 4.242
      45, 0, 2, 0, 4.242
      45, 0, 3, 0, 4.242
      135, 0, 3, 0, 0.707, 2.121, -2.121 
       
       

    2010. 09. 27.

    Nem merőleges falvégek

    A legegyszerűbb eset, amikor a falvég merőleges a falsíkokra. Ilyenkor a típus tulajdonságok között elég átbillenteni a ráfordulás paraméterek egyikét.

    Ha nem merőleges egy egyszerű trükk használható:
    • készíts egy olyan faltípust, melyet a falvégre képzelsz
    • húzd a falvégre a kívánt szögben
    • ha valamely sarok nem stimmel tegyél oda is egy rövid szakaszt az eredeti falal párhuzamosan


    • szükség lehet az eredeti fal és az újak geometriájának csatlakoztatására


    Nyílásokban a helyzet egyszerűbb, erre is van beállítást a fal és nyílászáró típus tulajdonságai között, a többi megy magától.

    Ha mégsem sikerül, bele kell szerkeszteni az ajtó/ablak családjába. A fallal párhuzamos referencia síkok közül bármelyikre bekapcsolhatod a Fallezárás paramétert, ekkor magára húzza a burkolati rétegeket.
    Tipp: Két síkkal dolgozz, külön a tok belső és külső oldalán. Teljesen mindegy, hogy a családszerkesztőben rendelkezésre álló nyílás eszközzel, vagy kivágó formákkal dolgozol.

    2010. 09. 23.

    Családszerkesztési praktikák

    Első körben kezdő felhasználóknak kezdtem írogatni, de a végeredmény talán rutinos revitistáknak is hasznos lehet.

    Instant teszt
    Hozz létre a családon belül két típust, melyekhez különböző paraméter értékeket állítasz be, így egy "Alkalmaz" után azonnal kibuknak a kényszerezési/méretezési hibák.

    Következetes kényszerek
    Illemszabály alkotóelem szerkesztéskor, hogy kényszereket csak a "Referencia szint"-i alaprajzba, az "Elöl" és "Bal" nézetekbe tegyél. A "Hátul", "Jobb" és "Vetített mennyezetháló" nézetek kihagyása a buliból nagyban megkönnyíti a mástól átvett vagy egy idő után újra szerkesztett családok kezelését.

    Kényszerek
    A vázlatok vonalait sokszor nem kell a Referencia vonalakhoz vagy síkokhoz kényszerezni, mert ezt magunktól is megteszik. Próbáld ki a vázlataiddal azok befejezése előtt. Minél több a kényszer a család annál könnyebben roppan össze váratlan paraméter együttállásokkor.

    Referencia láncok
    Elvi lehetőség van arra, hogy a létrehozott Formákat referenciaként használj a következő formához, de kerüld! Célszerűbb a legközelebbi referencia síkhoz kényszerezni őket.

    [Ctrl] gomb
    Ha szükséged van egy új referenciasíkra, keresd meg a legközelebbi párhuzamosat és a Ctrl lenyomással mozdítsd el. Ez a legegyszerűbb módja a másolásnak, és még a rajzterületről sem kell kimozdulni a kurzorral.

    Méret állandósítás

    Kényszerezned kell? Válaszd ki a kényszerezendő elemet és a megjelenő ideiglenes méreten add ki az állandósítás parancsot! Ha nem jó helyre kapaszkodik a kóta a kék fogópontjaival egyszerűen helyezd át a kívánt Referencia síkhoz.
    Paraméter hozzáadás
    Új Címkéket a kiválasztott méretekhez a Lehetőség sorról rendelj!

    Egy modell
    Ami ismétlődik csináld meg külön családba. A csoportok használata család szerkesztőben nem előnyös, az azonos elemek modellezéséhez a beágyazott családok ajánlottak.

    Elnevezések

    Használj olyan paraméter neveket, amiből később is rájössz mire való! Tedd abba a Paramétercsoportba amiben később is keresnéd. Ugyanez igaz a családon belüli típusok elnevezésekor.

    2010. 09. 17.

    Egységes kigyűjtések #1

    Kérdés:
    Mi a teendő, ha egy nyílászáró (Jegyzék) vagy mennyiségi kigyűjtés (Mennyiségszámítás) a maga szűréseivel és összes beállításával jó lenne máshova is?

    Probléma:
    A Projekszabványok átvétele nem ad közvetlen megoldást, pedig ez is átvihető.

    Megoldás: 
    Másold ki a kigyűjtést (vagy kigyűjtéseket) a forrásnak szánt Projekt áttekintőből - a CTRL gomb lenyomásával tudsz többet kijelölni - majd jobb-katt és Másolás vágólapra.

    Válts át a cél-projektre kattints bele a Projekt áttekintőjébe és CTRL+V, mert helyi menüből nem érhető el ez a parancs.

    Természetesen ez is illeszkedik a Revit logikájába, az adat sorokat sosem viszi magával, a célprojekt elemeit listázza.


    Folytatás itt: Egységes kigyűjtések #2

    2010. 09. 16.

    Projekt beállítások 2 – Vonalak

    Beállításuknak három összetevője van, a menüben elfoglalt helyük szerinti fordított sorrendben tárgyalom őket:

    • Vonaltípusok:


      Egy mintát adhatsz meg, hogy az egyes részei hogyan kövesség egymást, három lehetséges elem van: Vonal, Szünet (ezeknek hosszal kell rendelkezni a második oszlopban), Pont


      Minden minta 20 ilyen elemet tartalmazhat.
    • Vonalvastagságok:
      Beállító ablaka elsőre bonyolultnak tűnhet, valójában viszont pofon egyszerű. Az első oszlop száma a vastagságok elnevezései, a további oszlopok ezek tényleges nyomtatott vastagságát határozzák meg, a fejléc léptékeinek megfelelően.


    • Vonalstílusok:
      A fenti két beállításnak ad értelmet, egy Revit-eseknek nagyon is ismerős formában. A szoftver logikájába illeszkedő módon a vonalak összessége is egy kategóriát jelent, melynek alkategóriái a vonalstílusok. Kötelező őket elnevezni – a névhez tulajdonságokat rendelni – majd, ezzel a névvel lehet használni. Az, hogy ezek a beállítások el vannak dugva a szemed elől önkénytelenül is következetességet eredményeznek, nem lesz végtelenül sok egyedi vonal, ami a hagyományos CAD rendszerekben állandó probléma.