2013. 03. 22.

MMEE Baja2012 - ...avagy 30% oda-vissza

Tavaly jártam Baján a Magyar Mérnök Együttműködés Egyesület Nyári Szabadegyetemén. Az ottani előadásom fél órás kivonatát alább láthatjátok:


Kritikákat, észrevételeket örömmel veszek, ha pedig többé kevésbé egyetértünk, találkozzunk és fűzzük tovább a gondolatokat együtt!

2013. 03. 12.

Kigyűjtés kis extrákkal

Régóta adós vagyok a kigyűjtések (Schedule) mit-hogyan-miért körének viszonylagos bejárásával. Első lépésben összerajzolgattam egy nagyon primitív modellkét, bedobáltam a helyiségeket és a falakba nyílászárókat tettem.
preparátum
Ezután jön a pánikszerű parancs-keresgélés annak, aki nem figyelt a tanfolyamon a varázsigére: "Mit szeretnék csinálni? | Egy kigyűjtést. | Mi a kigyűjtés? | A modell egy nézete.". Vagyis a Nézet (View) szalagon keresendő. 
sok műfaj van, mi most a legegyszerűbben a hagyományosat járjuk végig, de a többi is analóg módon megy
A nem teljesen kezdők már sejtik is a következő kérdést: Melyik kategóriát szeretném táblázatos formában látni?
Erre a kérdésre az ablak bal felében meg is adhatod a választ. A jobb oldalon fentről lefelé haladva:
  • Mi legyen a táblázat neve?
  • Elemeket szeretnék kigyűjteni (Schedule building components), vagy tulajdonságválasztó listát létrehozni (Schedule keys)? A második esetben kulcsmezőt is meg kell adni.
  • Eztán jön a kedvencem: Melyik építési fázis elemei érdekelnek minket?


Innentől pedig sétagalopp az egész 5+3 felvonásban:

Meg kell mondani, hogy milyen tulajdonságokat szeretnénk a táblázatba:
egyszerű válogatás balról jobbra, a jobb-alsóban módosítható a sorrend
 Melyik elemeket szeretném? Ez a hóbortok helye, amikor csak paraméterértékek alapján választott, vagy szűkített halmazt szeretnék vizsgálni. 
A sorrend-varia és a csoportosítás részösszegeket is tartalmazhat.
ha nem listáztatok mindent tételesen (Itemize every instance) akkor az összeválogatott paraméterek alapján megegyező elemekből csak egy sor lesz
Az egyes oszlopok fejléce átírható, és megadhatod, hogy az egyes adatokat merre szeretnéd rendezni a cellában
összeget abban az oszlopban számol, ahol a legalsó pipát benyomod
Ezután csak a betűméretek és aláhúzások, sorkihagyások világa következik, melyet szerintem még életemben nem kellett elmagyaráznom senkinek...

Szokás szerint átesek a mélytrancsírozás láthatatlan vonalán és az ínyenceknek való rész következik, az a bizonyos +1. fül, amely eddig csak az épületgépész és villamos (MEP) változatban volt elérhető.
a Beágyazott kigyűjtés (Embedded Scedule) megadása is egy kategória választással kezdődik


Desszertként pedig csak ismételni kell a fenti lépéseket, 

csak persze belépnek olyan finom tényezők, mint a nyílászárók két oldalán található helyiségek tulajdonságai:
Ha pedig nem találod amit keresel, a két lista között biztosan megleled. A paraméter hozzáadás (Add Parameter...) rejtelmeit most nem szeretném bontogatni. A számított érték (Calculated Value...) viszont igen érdekes, ráadásul több műfajban elképzelhető:
a táblázathoz adott paraméterekből számíttathatunk, vagy százalékosan bonthatunk értékeket az összes elemhez képest
Azután jön egy rakat unalmas lépés, amit fentebb bejártunk. Pikantéria a Formázás (Formatting) fülön akad még:
A feltételes formázás (Conditional Formatting) olyan, mint az ismert táblázatkezelőkben (OpenOffice Calc, LibreOffice Workbook, Microsoft Excel, GoogleDrive Sheets...)
Ha neked is ez jött ki, akkor már csak gyakorolni kell:

Persze most is van, ami kimaradt: 


  • ilyen az anyagkigyűjtés (Material Takeoff), ahol a kigyűjtött elemeket alkotó anyagok szétválogatva jelennek meg,
  • és a grafikus oszlop jegyzék (Graphical Column Schedule), ahol a szerkezeti oszlopok raszterek alapján felpozíciószámozva kerülnek megjelenítésre.

2013. 03. 04.

Öko-logikus 2013


Ebben ez évben is utolért a megtisztelő felkérés, hogy az Autodesk képviseletében vonuljak fel a HuGBC, Metszet újság és az Artifex Kiadó által szervezett Öko-logikus konferenciasorozaton. Szeretem ezt a rendezvényt, mert nagyon sok olyan emberrel, sorssal és felvetéssel találkozom, mely mindennapi munkámat, tevékenységemet befolyásolja. Gyere el, hogy megtudd, mit, miért és mennyire érdemes figyelni egy új beruházás, vagy épületrevitalizáció során. A előadótársak mezőnye főként a válság okozta átszervezések miatt átalakult, fájdalommal érint több kolléga elvesztése, de kitörő lelkesedéssel fordulok az újak felé, akik minden bizonnyal mindenki számára érdekes felvetésekkel érkeznek.
Az idei rendezvények legfontosabb újítása, hogy már nem csak én szeretnék Forint dimenzióban beszélni az eddigi Wattper(négyzet/köb)méterKelvin és rokon mennyiségei helyett. Ennek legfőbb oka a közérthetőség megteremtése és megtartása. Ha egy alaposabb önvizsgálatot tartanak, szinte biztosra veszem, hogy a sarkvidékek pajkos fókabébijei a mindennapi megélhetés és a gyerek ebédbefizetése utánra sorolódnak. Előző évben rendszeresen kérdeztem a kollégákat, ki az aki már végzett energetikai számítást valamely épületére, EGYETLEN egy úr jelentkezett Debrecenben, aki, ha jól emlékszem épületgépész is volt... (Amikor már 4 hónapja kötelező volt tanúsítványt adni.) Bővítsd ismereteid és tágítsd látóköröd, hogy az első fecskéket Te is befoghasd, esetleg meg is előzd!
A rendezvénysorozat szakmai védnöke dr. Reith András - a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) alapítótagja, ABUD és Mérték irodák vezető alakja - személye és szakmai tudása garantálja, hogy idén is mindenki egy számára érdekes és tartalmas napot tölthessen el a jövőt felvillantó praktikus jelenben.

Ne számíts ediktumokra, sokkal inkább jótanácsokra az optimumkeresés, a tervezés szükségszerű átalakulása (önkéntes átalakítása), a beruházási folyamat komplex tervezése, a megrendelői kapcsolattartás és viszony vonatkozásában. Mint megszokott, idén sem tervezem az előadásomat még kábéra sem megírni, sokkal inkább az aktuális helyszín és közönség attitűdjének, befogadóképességének megfelelően próbálom alakítani a számomra fontosnak tartott és mindannyiuk boldogulásának esélyét felvázoló rövid műsoromat.
Személy szerint is nagyon várom Nagy Csaba és Pólus Károly urak előadását az általuk tervezett passzív társasház költségeinek alakulásáról, és gyakorlati tapasztalataikról. 

Eddigi egyeztetéseink alapján az alábbi részterületekkel kívánunk foglalkozni:
  • helyszín adottságai
    • valós meteorológiai adatok beszerzése
    • megújuló energiák bevonásának lehetőségei, megtérülési mutatói
  • egyszeri beruházás
    • költségek és időráfordítás
    • gyártmányok és szakszerű kivitelezés
  • üzemeltetés
    • üzemszerű használat pénz és időbeli kiadásai
    • évszakok és használati megoszlás, komfort
    • megtérülés az energiaárak várható alakulása tükrében
  • bontás és bővítés előkészítése a primer tervezéskor
    • hulladékkezelés
Az előző év alapján fontosnak tartom, hogy jól láthatóan különítsük el az energiahatékony és a környezettudatos épületeket. A fogalmak bár közel állnak, de mégsem teljes mértékben fedik át egymást. A hasonlóságokról és a különbségekről a saját és beruházói pénztárcáján keresztül adunk várhatóan tiszta képet.  
Gyere el, hallgassuk meg egymást!
www.öko-logikus.hu