2012. 12. 23.

=Sum2012(ÉTDR:Stadion) miazmás

Idén sem sikerült megváltanom a világot, de rajta vagyok! A következő megjegyzések senkinek sem tükrözik a hivatalos véleményét, csak az én szűklátókörű szemüvegemen keresztül láthatók. Aki az általam összehordott sületlenségeknek joggal nem hisz, használja bátran a számára szimpatikus keresőmotorokat és megbízhatónak vélt forrásokat...

Nyakunkon a január, nyakunkon az ÉTDR

El-elmorzsolok egy-két könnycseppet, ha arra 400 millióra gondolok, amiből sikerül "kifejleszteni" már számtalan létező online és offline profi és sok ingyenes dokumentumkezelő rendszer árnyékát. Nem ennek indult, de ilyen elnéző mosolyra sarkallóra sikeredett. 
Ami indokolttá tette volna az egyéni fejlesztéseket, és tényleg előremutató lett volna:
  • 3D modellek rendezett becsatolása (szakági modellek összekapcsolása esetleg verziózása)
  • integrált költségvetés és ütemezés (modell elemek táblázattá és ciklogramá alakítása)
  • energetikai/szerkezeti ellenőrzés visszacsatolása
de ezek természetesen nem kerültek bele. A sors fintora a lehetetlent kiáltóknak, hogy időközben az iparban több (többé-kevésbé járható) megoldás is megjelent. [Ezekről külön bejegyzésben szeretnék megemlékezni.] Tehát semmi, ami a rajz alapú kommunikáció mocsarából kifelé mutatna. 
Amire mind vannak ingyenes megoldások, de részlegesen újra meg kellett alkotni az egyszerűbb részeiket:
  • PDF feltöltés
  • online felületen jelölőzés
  • jogosultság és (hatósági) folyamatkezelés
  • online (illeték) fizetési lehetőség.
Összegezve az történt, amire a szakma sajnos széles köre műszakilag fel van készülve, vagyis semmi a világon. Nyomtatás és pánikszerű pecsételés helyett elég lesz PDF-be menteni a szükséges anyagokat és egy e-mail-hez csatoláshoz hasonló módon feltölteni a dokumentumokat egy böngésző segítségével. Akinek meg nincs számítógépe, bekocoghat egy kormányablakhoz és onnan tölti fel neki a beolvasott rajzokat egy lelkes ügyintéző...
Miért jó ez?
Hogy ne lehessen előnyhöz, esetleg engedélyekhez jutni jogosulatlanul a személyes találkozások során. (No de ki volt az lyehü, aki a hivatalban kente meg az ügyintézőt?)
Nem kell terveket rakosgatni polcról polcra, hanem megvan digitálisan. (Mindent föl lehet tenni a rendszerbe, de csak a legszükségesebb minimum fog megmaradni a lezárás után. A jogosan paranoiás tervezők továbbra is meg fogják találni a módját, hogy ne vektoros legyen az a PDF és ne lehessen tovább dolgozni.)



Vezessünk be BIM-et magyar módra...

Több cég által folyamatban lévő / lefutott aprócska kör:
  1. Mindenki nézzenek magának szoftvert, amiben jól tud dolgozni
  2. Ne ellenőrizze senki, hogy van-e átjárás a többiekkel
  3. Vegye meg mindenki ami kinézett (persze tanfolyam nélkül, mert úgy az olcsó)
  4. Próbálatok meg együtt dolgozni
  5. Keressetek valakit, aki ezt előre is megmondta volna / jelentsétek ki, hogy mostantól csak a 2D meg a papír ceruza játszik
Akinek hiányzik, kipróbálhatja, csak nincs sok értelme...


Új nemzeti stadiont verünk

Szándék király, bonyolítás betyár.
Itt is jártam, és felcsillant a remény, hogy nem sodorja el a szakmai érveket a politika és az elmúlt 10  technológiai fejlődés ismeretének teljes hiánya. Egyik kedvenc ügyfelem jóvoltából sikerült odakeveredni, ha rövid időre is, az illetékesek megmondói elé. 
Megértették, és feldolgozták azt, hogy az épülettervezés támogató informatika több mint éve képes 3D modellek építésre és magasfokú kézbentartására. Abban maradtunk, hogy (gyártófüggetlenül) egy ilyen rendszerre és gondolatmenetre mindenképpen szükség van, majd pár hét és jött a hidegzuhany: valaki nagyon-tanácsadó kitalálta, hogy a BIM technológia és munkafolyamat csak látványtervezésre való és gyerekcipőben jár, ráadásul nem alkalmazható biztonsággal.

Sajnos a közelmúlt több megvalósult projektje ennek épp az ellenkezőéről tanúskodik, de persze most se baj, ha kicsit különbözünk a világ többi részétől...
Pl: Kínától
esetleg Brazíliától

Úgyhogy mindenki kapaszkodjon meg 2013-ban Magyarországon 2D rajzok alapján fog stadion épülni...

Aki idáig bírta idegekkel, az megtudhatja, hogy már nem lehet a 18000. olvasóm, mert a minap ez a cím is elkelt

Köszönöm nektek ezt az izgalmas és dolgos évet, a közel 200 terméktámogatási kérdést, több mint 20  konferenciát, kiállítást és a számtalan felkérést és megkeresést!
Töltsétek ti is az ünnepeket azokkal akik a legfontosabbak, szóval tünés a géptől!

2012. 12. 19.

Szélcsatornát minden háztartásba!

Az Autodesk-es srácok megint nem pihennek. Ennek köszönhetően az évvégi tömeges bejglikivégzések szünetében megtanulhatsz épületet tervezni a helyi légáramlási viszonyokhoz igazodva. Eddig erre a Vasari és a Simulation CFD volt hivatott, a megvásárolt CFD technológia adaptálásával.
Március idusáig ingyen kipróbálható a szélcsatorna mindenki számára, csak be kell jelentkezni az ingyenes Autodesk fiókoddal.

Működés közben, meg ilyen:

2012. 12. 04.

322/2012. (XI. 16.) Korm. rendelet, 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet módosítása

szemelvények egy őrült naplójából...
65. § Az Épkiv. 9. § (7) bekezdés helyébe a következ ő rendelkezés lép
(7) A tervező az Étv. 33. § (1) bekezdésében foglaltak mellett felel ős az általa készített kivitelezési dokumentáció technológiai megvalósíthatóságáért.
65. § Az Épkiv. 9. § a következ ő (10)–(11) bekezdéssel egészül ki:
(10) A tervez a kivitelezési tervek készítése során a tervezési programban vagy az építési engedélyezési építészeti-mű szaki dokumentációban meghatározott elvárt műszakiteljesítményeket – az építtető egyetértése mellett – legalább az elvárt teljesítményadatokkal
rendelkező építési termékek kiválasztásával teljesíti.
(11) Ha a tervezési program vagy az építési engedélyezési építészeti-műszaki dokumentáció nem vagy nem teljes körűen tartalmaz információt az alkalmazandó építési termékek elvárt műszaki teljesítményére vagy azok nem felelnek meg a szabványokban vagy jogszabályokban foglalt követelményeknek, a kivitelezési terveket készítő tervező az építményre vonatkozó alapvető követelmények teljesülése érdekében jogosult az elvárt teljesítményadatok módosítására.
Itt azért kicsit ledobtam a gépszíjat...
  • (7) eddig ki volt a felelős? ha mással csináltatok kiviteli tervet, akkor nem is kell odafigyelnem semmire, mert úgyis mindent megváltoztathatnak rajta??? (lásd (10) pont)
  • (10) aki nem tünteti fel az elvárt teljesítményeket, vagy meg se próbáltja megállapítani, az mit is tervez?
  • (11) ami nem felel meg a követelményeknek/szabványoknak, azzal a tervező mit csinál? miért nem neki kell kijavítani kötelező jelleggel és persze saját költségen? miért nem lehet eltiltani közveszély okozása miatt?

Erősebb idegzetűeknek: Letölthető

Kamera fókusztávolsága

Egy ideje kicsit el van dugva a kamerák fókusztávolságának (FOV) beállítása. Még kevés embernél látom, hogy barátkozna a SteeringWheel-lel, pedig érdemes.
Ez is egy olyan paraméter/funkció, amit a nézet tulajdonságai között nem fogsz meglelni, és sokkal elegánsabb, mint a nézet határainak tologatása.